Obec Podolie za prispenia dobrých ľudí, zakúpila AED, ktorý je umiestnený pri vstupe do OcÚ.
Prístroj sa nemôže svojvoľne použiť, je opatrený alarmom a v každom prípade pred zapožičaním prístroja, je nutné kontaktovať operátora linky 155 a komunikovať s ním.
Od 1. januára 2025 musia obce s počtom nad 500 obyvateľov zabezpečiť pomôcku pri záchrane života - automatický externý defibrilátor (skratka AED). Ďalší prístroj je potom povinný s každými ďalšími 5000 obyvateľmi, čo sa vzťahuje už na mestá.
AED je umiestnený na budove OcÚ č. 566. Miesto uloženia AED je výrazne označené a prístupné.
Je monitorované obecným kamerovým systémom.
Aký je postup použitia AED?
Viac o AED sa dozviete cez nasledujúce najčastejšie kladené otázky, ktoré sú zhrnutím informácií z internetu:
Čo je automatický externý defibrilátor?
Defibrilátor AED je prenosný prístroj na poskytovanie prvej pomoci. Dokáže analyzovať srdcový rytmus, vyhodnotiť ho a potom v prípade potreby dodať elektrický šok na obnovenie normálneho rytmu srdca.
Kedy sa používa AED?
Prístroj sa používa u pacientov len od veku dosiahnutého 1 roka až do dospelosti pri náhlom zastavení krvného obehu v dôsledku chvenia srdca alebo jeho veľmi rýchlych, ale neefektívnych sťahov (fibrilácie komôr alebo inej závažnej srdcovej arytmie) a následnej kardio-pulmonálnej resuscitácii. Používa sa pri osobe, ktorá nereaguje a nedýcha, alebo nedýcha normálne, alebo bola u nej začatá kardio-pulmonálna resuscitácia, alebo je potrebné u nej čo najskôr začať kardio-pulmonálnu resuscitáciu. Použitie AED môže pri kolapse srdca v kľúčových minútach do príchodu záchranárov rozhodnúť o prežití.
Čo je kardio-pulmonálna resuscitácia?
Laicky povedané je to oživovanie pacienta stláčaním hrudníka/masírovaním srdca a vdychovaním do úst pacienta. Cieľom je obnoviť alebo zaistiť prietok okysličenej krvi mozgom. Bez prísunu kyslíka do mozgu nastáva bezvedomie.
Hrudník dospelého stláčame tak, že zápästnú časť dlane položíme na dolnú časť hrudnej kosti a hranu druhej ruky položíme na chrbát svojej ruky, ktorá je na hrudníku. Držíme vystreté lakte. Nakloníme sa kolmo nad hrudník a stláčame ho do hĺbky 5-6 cm. Po každom stlačení uvoľníme tlak na hrudník, ale ruky nechávame položené.
Pri poskytovaní laickej prvej pomoci je potrebné zapamätať si pomer stlačení hrudníka a počtu vdychov - 30:2 (30 stlačení a 2 záchranné vdychy). Po 30 stlačeniach zakloníme pacientovi hlavu a nadvihneme bradu, stlačíme nos prstami ruky položenej na čele (aby nosom neunikol vdýchnutý vzduch), nadýchneme sa a pacientovi počas asi 1 sekundy vdychujeme vzduch do úst. Pustíme nos a sledujeme, ako pri úniku vzduchu klesá hrudník. Vykonáme aj druhý vdych. Dva vdychy by nemali trvať viac ako 5 sekúnd. Ak sa pri začiatočných vdychoch hrudník nedvíha ako pri normálnom dýchaní, pozrieme sa do úst pacienta a vyberieme akékoľvek cudzie teleso a tiež skontrolujeme, či je dostatočný záklon hlavy a nadvihnutie brady. Po dvoch neúspešných vdychoch začneme opäť stláčať hrudník a celý postup opakujeme.
U detí použijeme postup pre dospelých s nasledovnými zmenami: nakoľko u detí je častejšia prvotná porucha dýchania, začneme 5 vdychmi. Ak sme ako záchrancovia len sami, treba, aby sme dieťa asi 1 minútu oživovali predtým, než zavoláme pomoc. Ďalšia zmena: pri masáži srdca stláčame hrudník do približne 1/3 predozadnej výšky; u väčších detí proporcionálne celou dlaňou alebo oboma rukami, avšak u detí do 1 roku hrudník stláčame len dvoma prstami! Objem vdychu treba tiež prispôsobiť veľkosti dieťaťa. Obavy z poškodenia dieťaťa sú neopodstatnené, je lepšie použiť postup pre dospelých, ako neresuscitovať vôbec.
Ak z nejakého dôvodu nechceme vykonávať umelé dýchanie, veľmi dôležité je aspoň stláčať bez prerušenia hrudník s frekvenciou 100 – 120/min. a v resuscitácii pokračovať, až kým sa pacient nezačne preberať: hýbať sa, otvárať oči a dýchať normálne, alebo kým nepríde Záchranná zdravotná služba a neprevezme pacienta. Dovtedy ho uložíme do zotavovacej (stabilizovanej) polohy na boku (ak tomu nebráni napr. zranenie).
Aká je úspešnosť záchrany postihnutého pri použití AED?
Použitím AED do 5 minút dokážeme výrazne zlepšiť šancu na úspešné obnovenie činnosti srdca a tým maximalizovať šancu na záchranu postihnutého až na 75%.
Môže AED pacientovi ublížiť?
Nie. Každý prístroj je konštruovaný tak, aby pacientovi nikdy nepodal výboj bez predošlej analýzy a zistenia defibrilovateľného rytmu. Po analýze a vyhodnotení srdcového rytmu si hodnotu podaného výboja prístroj určuje sám - teda vždy podá výboj v hodnote, akú postihnutá osoba práve v danom momente potrebuje. Je to preto, aby bola čo najväčšia pravdepodobnosť, že sa obratom zvráti zdravotný stav pacienta a jeho oživovanie bude úspešné.
Kto môže AED použiť?
Defibrilátor je navrhnutý tak, aby ho mohli používať aj osoby bez lekárskeho vzdelania. Jeho použitie je ľahké a intuitívne. Zvukovými aj obrazovými pokynmi vedie používateľa k správnemu oživovaniu človeka, ktorému vypovedalo srdce.
Inštrukcie k použitiu AED v rámci telefonicky asistovanej neodkladnej resuscitácie poskytnú aj operátori linky tiesňového volania 155.
Ako AED informuje používateľa o správnom postupe použitia defibrilátora?
Prístroj mán hlasové navádzanie obsluhujúcej osoby
Kde býva AED umiestnený?
Na verejných budovách, v školách, nákupných centrách, letiskách, vo firmách. AED musí byť umiestnený tak, aby sa k nemu dalo ľahko a čo najskôr dostať– na držiaku alebo konzole, v skrinke. V skrinke býva umiestnený vo vonkajších priestoroch, v exteriéri, pretože chráni AED pred poveternostnými vplyvmi, najmä mrazom.