Príhovor starostu k ľudom, ktorí odpad neseparujú

Vážení spoluobčania.


Prihováram sa k vám ohľadne boja s odpadom a ľuďmi, ktorí nechápu zmysel separovania. Ako je istotne všetkým známe, tak v našej obci sa odpad separuje, čiže triedi. Myslím, že je tomu naklonená väčšina obyvateľov. No, žiaľ, nájdu sa medzi nami aj takí, ktorým separovanie odpadu nič nehovorí. Osobne som z toho veľmi sklamaný, pretože po jednej, a tej najdôležitejšej, stránke si vôbec nechránime našu prírodu a znečisťujeme si naše životné prostredie. V druhom rade ide aj o financie, čo sa v konečnom dôsledku odzrkadľuje aj na výške ročného poplatku za komunálny odpad.
V utorok 16.4.2019 brali v našej obci plasty. V ráno som si urobil obhliadku našej obce, ako pekne všetci separujeme. Som veľmi rád, že je stále menej a menej domácností, ktoré odpad neseparujú. Toto je na zamylsenie a rozum sa pozastavuje nad tým, prečo ľudia netriedia odpad, keď to majú zadarmo. Jediné čo to stojí, je vynaložené úsilie a dobrý pocit, že niečo robíme pre naše okolie a životné prostredie, v ktorom žujeme a vyrastajú naše deti.
Čo sa týka separovania a odpadov všeobecne, tak touto cestou vyzývam všetkých občanov k dôslednému triedeniu, no najmä tých, ktorí tak nerobia. Keď začnete triediť odpad, možno už nebudete musieť vyhadzovať plné čierne igelitové vrecia za múrik pri bývalú „Inku", v ktorých sú plechovky, PET flaše, plastové obaly, tetrapacky, sklenené fľaše, textil a pod. Toto všetko čo som vymenoval je odpad, ktorý sa u nás ZADARMO likviduje! Prečo to teda končí spoločne v jednom vreci a na mieste, kde to akože nikto nevidí? Odpoveďou je: hlúposť, ľahostajnosť a nevedomosť dotyčného.Veď plasty a papier nám berú priamo od domu v dvojmesačných intervaloch. Keď vám chýba vrece na plasty, tak na úrade vám ho radi dáme. Na sklo, kovy, tetrapacky (čiže obaly od mlieka či džúsov) máme v obci kontajnery pri Jednote v Korytnom, na prevádzkach, v škole, na Kopaniciach. Len pozor! Do týchto kontajnerov patrí len konkrétny druh odpadu, nie ako je často zvykom, že napr. v kontajneri na kov skončí plastové vrece, medzi tetrapackmi papier a kartóny a iné.

Vážení občania. Pokiaľ máte problém s nejakým veľkoobjemným komunálnym odpadom, tak na to máme veľké kontajnery, ktoré sú umiestnené na družstve. Tu napríklad patrí záchod, umývadlo, čiže porcelán (pozor, to nie je sklo), linoleum, starý nábytok, koberce a pod. Nepatrí sem sklo, kov, plast, papier či bioodpad.
Pokiaľ máte veľa skla, ktoré ste určité obdobie úspešne zhromažďovali do plátenného vreca a tých vriec máte viac, tak na toto máme tiež riešenie. Je ním veľkoobjemný kontajner na sklo. Tiež je na družstve. Ale prosím vás, do tohto kontajnera nepatrí to vrece, v ktorom ste to priniesli a taktiež tam nepatrí ani piesok v sáčku, rašelina, štrk vo vreci, sádra, plechovky, školská taška, staré obrazy, papier, klince, umývadlo, drevené vešiaky, mixér, nočná lampa, hrnce a podobné veci, ktoré sa niekomu síce asi zdajú ako sklo, ale verte, ono to sklo nie je a ani sa to na sklo nepremení.Pokiaľ sa potrebujete zbaviť železa, napr. starého kovového sušiaka na veci, nejakej kovovej húpačky či rôznych plechov, jednoducho kov na ktorom nezbohatnete, pokiaľ by ste išli do zberných surovín, tak aj na to máme kontajner. No a ešte tu máme elektroodpad. Ak by niekto nevedel, tak aj ten obec berie. Berie ho bez poplatku, pokiaľ mu nechýbajú elektrické komponenty, to znamená, že napr. na starej a zlej chladničke je stále motor. Takže, ak máte problém s odpadom a neviete čo s ním, tak s pokojným srdiečkom a bez hanby zavolajte na úrad a radi vám poradíme a povieme kde čo patrí. Či už pôjde o oleje, batérie, staré farby a iný nebezpečný odpad. Hlavne to nenechávajte tam, kde to nemá byť. O čo nám všetkým ide? No predsa o krajšie a zdravšie prostredie, v ktorom žijeme. Vytvárajme z Podolia krajšie miesto na život. Ďakujem.

Rastislav Bobocký
starosta obce

 

Publikované: 18.4.2019 22:08:13 | Aktualizácia: 18.4.2019 22:28:56 | Zobrazené: 299
toplist